Teams & Schedules | Sectionals | Directory | Classifications | History/Awards | Forms | Pictures | Home  
       





Featured Articles
 HOME PAGE
 Western Regional Schedule
 NYSPHSAA Rankings
 2016 All-Star Game Invite
 NYS Tournament Brackets
 Player Of Week - 6
 Official Seeding Points
 Player of Week - 5
 Player Of Week - 4
 Player Of Week - 3
 Player of Week - 2
 Player Of Week - 1
 2016 Important Dates
 Yellow Card Policy
 NYS Sections
 Seeding Points Reference
 NSCAA Code of Ethics
 Other Links





Section V
Handbook


            Login | Logout

Class A1 (10)

 Seed 

       School 

  Overall Record 

  Games Played 

  Total Points 

  Seeding Points 

 1  

 Canandaigua  

  14 - 0 - 2  

 16  

 74  

 4.63  

 2  

 Greece Athena  

  10 - 3 - 3  

 16  

 58.5  

 3.66  

 3  

 Brockport  

  7 - 7 - 2  

 16  

 41  

 2.56  

 4  

 Greece Arcadia  

  7 - 8 - 1  

 16  

 41  

 2.56  

 5  

 Spencerport  

  6 - 8 - 2  

 16  

 38.5  

 2.41  

 6  

 Pittsford Mendon  

  7 - 9 - 0  

 16  

 35  

 2.19  

 7  

 Irondequoit  

  4 - 9 - 3  

 16  

 30  

 1.88  

 8  

 Brighton  

  4 - 10 - 2  

 16  

 25  

 1.56  

 9  

 SOTA/NW/NE

2 - 10 - 0  

 14  

 7  

 0.5 

 10  

  East High

  2 - 14 - 0  

 16  

 7  

 0.44

 Class A2 (9)

 Seed 

       School 

  Overall Record 

  Games Played 

  Total Points 

  Seeding Points 

 1  

 Honeoye Falls Lima  

12 - 3 1

 16  

 61.5  

 3.84  

 2  

 Wilson Magnet  

  8 - 5 - 0  

 14  

 39  

 2.79  

 3  

 Wayne  

10 - 6 - 0

 16  

 42  

 2.63  

 4  

 Eastridge  

  9 - 7 - 0  

 16  

 41  

 2.56  

 5  

 Greece Olympia  

  7 - 9 - 0  

 16  

 34  

 2.13  

 6  

 Pittsford Sutherland  

  5 - 9 - 2  

 16  

 30.5  

 1.91  

 7  

 Geneva  

5 - 11 - 0

 16  

 18  

 1.13  

 8  

 Batavia/Alexander  

  2 - 13 - 0  

 16  

 8  

 0.50

 9  

 Aquinas  

1 - 14 - 1

 16  

 6.5  

 0.41  

 Class AA (11)

 Seed 

       School 

  Overall Record 

  Games Played 

  Total Points 

  Seeding Points 

 1  

 Fairport  

  14 - 1 - 1  

 16  

 69.5  

 4.34  

 2  

 Hilton  

  11 - 4 - 1  

 16  

 55.5  

 3.47  

 3  

 McQuaid  

  14 - 2 - 0  

 16  

 55  

 3.44  

 4  

 Rush Henrietta  

  10 - 5 - 0  

 15  

 47  

 3.13  

 5  

 Victor  

  10 - 6 - 0  

 16  

 48  

 3.00  

 6  

 Webster Schroeder  

  9 - 7 - 0  

 16  

 39  

 2.44  

 7  

 Webster Thomas  

  8 - 6 - 2  

 16  

 39  

 2.44  

 8  

 Penfield  

  5 - 8 - 2  

 15  

 28.5  

 1.90  

 9  

 Churchville-Chili  

  5 - 8 - 3  

 16  

 28.5  

 1.78  

 10  

 Edison/Monroe  

  8 - 7 - 1  

 16  

 28  

 1.75  

 11  

 Gates-Chili  

  0 - 15 - 1  

 16  

 2  

 0.13  

 Class B1 (15)

 Seed 

       School 

  Overall Record 

  Games Played 

  Total Points 

  Seeding Points 

 1  

 Pal Mac  

  14 - 2 - 0  

 16  

 76  

 4.75  

 2  

 Livonia  

  13 - 3 - 0  

 16  

 60  

 3.75  

 3  

 Mynderse  

  12 - 4 - 0  

 16  

 60  

 3.75  

 4  

 Bath-Haverling  

  11 - 3 - 2  

 16  

 56  

 3.50  

 5  

 Wayland-Cohocton  

  11 - 5 - 0  

 16  

 47  

 2.94  

 6  

 Greece Odyssey  

  7 - 8 - 1  

 16  

 45  

 2.81  

 7  

 Hornell  

  7 - 7 - 0  

 14  

 35  

 2.50  

 8  

 University Prep  

  11 - 5 - 0  

 16  

 37  

 2.31  

 9  

 Penn Yan  

  7 - 9 - 0  

 16  

 36  

 2.25  

 10  

 Newark  

  5 - 11 - 0  

 16  

 27  

 1.69  

 11  

 Dansville  

  4 - 11 - 1  

 16  

 19.5  

 1.22  

 12  

 Wellsville  

  4 - 11 - 1  

 16  

 18.5  

 1.16  

 13  

 Waterloo  

  1 - 14 - 1  

 16  

 7  

 0.44  

 14  

 Attica  

  1 - 15 - 0  

 16  

 6  

 0.38  

 15  

 Midlakes  

  1 - 15 - 0  

 16  

 4  

 0.25  

 Class C1 (14)

 Seed 

       School 

  Overall Record 

  Games Played 

  Total Points 

  Seeding Points 

 1  

 School #58/World of Inquiry  

  14 - 1 - 1  

 16  

 92  

 5.75  

 2  

 Byron-Bergen/Elba  

  14 - 1 - 1  

 16  

 73.5  

 4.59  

 3  

 Williamson  

  14 - 2 - 0  

 16  

 69  

 4.31  

 4  

 Holley  

  11 - 2 - 3  

 16  

 64  

 4.00  

 5  

 Geneseo  

  12 - 3 - 1  

 16  

 61.5  

 3.84  

 6  

 Bloomfield  

  10 - 6 - 0  

 16  

 49  

 3.06  

 7  

 Red Creek  

  9 - 7 - 0  

 16  

 45  

 2.81  

 8  

 Gananda  

  6 - 9 - 1  

 16  

 36.5  

 2.28  

 9  

 North Rose Wolcott  

  5 - 10 - 1  

 16  

 28.5  

 1.78  

 10  

 Marcus Whitman  

  4 - 10 - 2  

 16  

 25.5  

 1.59  

 11  

 Sodus  

  4 - 11 - 1  

 16  

 22.5  

 1.41  

 12  

 Addison  

  4 - 11 - 1  

 16  

 20  

 1.25  

 13  

 LeRoy  

  1 - 14 - 1  

 16  

 7.5  

 0.47  

 14  

 Canisteo-Greenwood  

  0 - 16 - 0  

 16  

 0  

 0.00  

 Class C2 (15)

 Seed 

       School 

  Overall Record 

  Games Played 

  Total Points 

  Seeding Points 

 1  

 Keshequa  

  13 - 3 - 0  

 16  

 63  

 3.94  

 2  

 Pembroke  

  10 - 5 - 1  

 16  

 57.5  

 3.59  

 3  

 Marion  

  10 - 4 - 2  

 16  

 56  

 3.50  

 4  

 Warsaw  

  10 - 6 - 0  

 16  

 50  

 3.13  

 5  

 Avon  

  8 - 6 - 2  

 16  

 48  

 3.00  

 6  

 Pavilion/York  

  8 - 7 - 1  

 16  

 44.5  

 2.78  

 7  

 Campbell-Savona  

  8 - 7 - 1  

 16  

 38  

 2.38  

 8  

 Bishop Kearney  

  7 - 8 - 1  

 16  

 36.5  

 2.28  

 9  

 Cuba-Rushford  

  7 - 7 - 2  

 16  

 34  

 2.13  

 10  

 South Seneca-Romulus  

  5 - 10 - 1  

 16  

 27.5  

 1.72  

 11  

 Perry  

  4 - 11 - 1  

 16  

 23  

 1.44  

 12  

 East Rochester  

  3 - 12 - 1  

 16  

 20.5  

 1.28  

 13  

 Rochester Academy Charter  

  3 - 13 - 0  

 16  

 12  

 0.75  

 14  

 Bolivar-Richburg  

  3 - 13 - 0  

 16  

 12  

 0.75  

 15  

 Caledonia-Mumford  

  1 - 15 - 0  

 16  

 5  

 0.31  

 Class D1 (14)

 Seed 

       School 

  Overall Record 

  Games Played 

  Total Points 

  Seeding Points 

 1  

 Naples  

  15 - 0 - 1  

 16  

 89.5  

 5.59  

 2  

 Alfred-Almond  

  13 - 1 - 2  

 16  

 78  

 4.88  

 3  

 Mount Morris  

  13 - 3 - 0  

 16  

 78  

 4.88  

 4  

 Genesee Valley  

  12 - 2 - 2  

 16  

 73  

 4.56  

 5  

 Fillmore  

  12 - 4 - 0  

 16  

 69  

 4.31  

 6  

 HAC  

  11 - 4 - 1  

 16  

 66.5  

 4.16  

 7  

 Jasper-Troupsburg  

  11 - 3 - 2  

 16  

 65.5  

 4.09  

 8  

 Kendall  

  7 - 7 - 1  

 15  

 50  

 3.33  

 9  

 Wheatland-Chili  

  8 - 8 - 0  

 16  

 50  

 3.13  

 10  

 Honeoye  

  6 - 9 - 1  

 16

 43.5  

 2.72  

 11  

 Northstar Christian  

  5 - 10 - 0  

 15  

 26  

 1.73  

 12  

 Hammondsport  

  2 - 10 - 4  

 16  

 21.5  

 1.34  

 13  

 Dundee  

  3 - 12 - 0  

 15  

 15  

 1.00  

 14  

 Vertus  

  0 - 13 - 0  

 14  

 0  

 0.00  

 Class D2 (13)

 Seed 

       School 

  Overall Record 

  Games Played 

  Total Points 

  Seeding Points 

 1  

 Belfast  

  15 - 1 - 0  

 16  

 78  

 4.88  

 2  

 C. G. Finney  

  12 - 4 - 0  

 16  

 73  

 4.56  

 3  

 Avoca  

  11 - 3 - 1  

 15  

 62.5  

 4.17  

 4  

 Andover  

  11 - 5 - 0  

 16  

 60  

 3.75  

 5  

 Lima Christian  

  10 - 6 - 0  

 16  

 52  

 3.25  

 6  

 Bradford

  8 - 8 - 0  

 16  

 43  

 2.69  

 7  

 Scio 

  8 - 8 - 0  

 16  

 43  

 2.69  

 8  

 Houghton  

  6 - 6 - 2  

 14  

 36  

 2.57  

 9  

 Prattsburgh  

  7 - 8 - 1  

 16  

 39.5  

 2.47  

 10  

 Friendship  

  7 - 8 - 1  

 16  

 38.5  

 2.41  

 11  

 Arkport  

  4 - 10 - 2  

 16  

 26  

 1.63  

 12  

 Whitesville  

  3 - 13 - 0  

 16  

 16  

 1.00  

 13  

 Hinsdale  

  2 - 13 - 1  

 16  

 12.5  

 0.78